הכירו את חוקי הבייסבול

החוקים הבסיסיים של כדור-בסיס (בייסבול)

סדרת הסברים וחוקים בסיסיים המיועדים להכיר את המשחק לשחקנים חדשים, להורים ולמתעניינים בכדור בסיס.

שם המשחק

כדור בסיס משוחק על מגרש דשא גדול שנראה כמו רבע עיגול. בתוך השדה הפנימי של המגרש (infield), העשוי בדר"כ מאדמת חמרה, ישנם ארבעה בסיסים אשר אחד מהם דומה בצורתו לבית, ולכן נקרא תחנת הבית. בנוסף, במשחק כדור קטן אשר נמסר בין השחקנים על הבסיסים, ולכן נקרא 'בייסבול' או 'כדור בסיס'.

מטרת המשחק

בכדור בסיס מתמודדות שתי קבוצות אשר כל אחת מהן מנסה להשיג יותר ריצות (נקודות) מהקבוצה השנייה. בתום המשחק, הקבוצה לה יש יותר ריצות היא הקבוצה המנצחת.

איך עושים ריצות (Runs)

השחקנים אשר בהתקפה חובטים בכדור ולפי המקום אליו הם חובטים, הם מתקדמים בתחנות. שחקן אשר מתחיל לחבוט בתחנת הבית ועובר דרך תחנה ראשונה (בסיס ראשון), תחנה שניה, תחנה שלישית ובסופו של דבר חוזר הביתה, למעשה השלים סיבוב שלם ובכך עשה ריצה. תחנת הבית נקראת ככה גם כי כיף לחזור הביתה וגם כי התחנה עצמה נראית כמו בית.

"זמן" המשחק

בניגוד למשחקים כמו כדורגל או כדורסל בהם המשחק תחום בזמן קבוע מראש, בכדור בסיס משחקים סיבובים (innings). כל סיבוב מורכב משני חצאי סיבוב – בחצי סיבוב הראשון הקבוצה הביתית משחקת בהגנה, והקבוצה האורחת משחקת בהתקפה, ובחצי סיבוב השני הקבוצות מתחלפות כך שהקבוצה הביתית משחקת בהתקפה, והקבוצה האורחת משחקת בהגנה. בליגות המקצועניות, משחק כדור בסיס נמשך 9 סיבובים, ובליגות ילדים ונוער המספר משתנה בהתאם לליגה ובדרך כלל המשחקים הם בין 6 ל-7 סיבובים.

מספר שחקנים בקבוצה

הרכב פותח של קבוצת כדור בסיס מורכב מ-9 שחקנים. כשהקבוצה נמצאת בהגנה, כל אחד מ-9 השחקנים עומד על המגרש בתפקידו הוא. למשל זורק, תופס, שחקן תחנה ראשונה, וכד'. כשהקבוצה נמצאת בהתקפה, כל אחד מהשחקנים עולה לחבוט בתורו. שאר שחקני ההתקפה מחכים על ספסל הקבוצה עד שיגיע תורם לחבוט. כלומר – בהתקפה כולם חובטי ם בתורם, ובהגנה כולם נמצאים על המגרש בתפקידים שונים.

מהלך המשחק

מטרתה של הקבוצה שנמצאת בהתקפה לעשות כמה שיותר ריצות. לעומת זאת, הקבוצה שבהגנה רוצה למנוע את זה וכדי לסיים חצי סיבוב ולעלות להתקפה, קבוצת ההגנה חייבת לפסול שלושה שחקנים מהקבוצה שבהתקפה.
הדרכים לפסול שחקנים: (1) הזורק זורק לחובט שלושה כדורים מדויקים (סטרייק – strike) עליהם החובט לא מצליח לחבוט. כדור מדויק סטרייק חייב להיזרק אל תוך התחום של הסטרייק – strike zone – וזה האזור שברוחבו הוא מעל תחנת הבית ובגובהו הוא בין ברכי החובט לבית השחי של החובט, כך שהוא משתנה בהתאם לגובה של החובט; (2) כדור שנחבט באוויר וגם נתפס על ידי שחקן הגנה מהאוויר בלי שהוא נגע בקרקע – החובט פסול; (3) החובט חבט כדור על הקרקע ושחקן ההגנה תפס את הכדור וזרק אותו אל התחנה לפני שהחובט הספיק להגיע – החובט פסול.
כמובן שיש עוד כמה דרכים לפסול שחקנים אבל לעת עתה אלה הבסיסיות

אזור המשחק

כפי שכבר אמרנו, המגרש כולו הוא למעשה רבע עיגול מבחינה גיאומטרית. יש בו שדה חיצוני (outfield), שדה פנימי (infield) שבצורתו דומה ליהלום אז אוהבים לומר בארה"ב שמשחקים על 'יהלום בייסבול', ובתוך האינפילד יש ארבעה בסיסים שאחד מהם הוא תחנת הבית.